Domowe sposoby na odparzenia u dzieci

1.6K

Odparzenie i pieluszkowe zapalenie skóry to statystycznie dwa najczęściej występujące problemy u dzieci do lat dwóch, według obserwacji lekarzy, występują one częściej niż katar.

Co to jest?

Odparzenie – to podrażnienie skóry na skutek zbyt długiego kontaktu z wilgocią (mocz, kał), przyczyną jego wystąpienia może być też nadmierne pocenie się, pieluszka nie przepuszcza powietrza, dlatego w upalne dni częściej może dojść do odparzenia, ponieważ skóra pod pieluszką jest wilgotna, spocona, nie oddycha. Odparzenie może być również skutkiem zbyt rzadkiego zmieniania pieluszki, drażnący amoniak powstający w skutek rozkładu moczu lub kału przez bakterie powoduje podrażnienie delikatnej skóry dziecka, nieprawidłowe dbanie o „strefy pieluszkowe”, a także zmianą składu stolca (nowe pokarmy), szczepienia, antybiotyki.

 

Pieluszkowe zapalenie skóry – to nic innego jak większe i bardziej dokuczliwe odparzenie, powstaje gdy zostaje zlekceważone małe odparzenie, albo gdy dziecko przez długi czas nie ma zmienionej pieluszki a jego skóra narażona jest na szkodliwe działanie bakterii z moczu i/lub kału. Skóra jest bardzo mocno podrażniona, czerwona, może być opuchnięta, z czerwonymi krostkami.

 

Jak zachowuje się dziecko?

Dziecko jest płaczliwe i rozdrażnione, broni się przed jakimkolwiek dotykiem, nie chce się umyć, nie chce posmarować kremem, nie chce założyć pieluszki. Każde załatwinie potrzeb fizjologicznych kończy się przeraźliwym krzykiem i płaczem.

Co robić? Jak zapobiegać?

Najlepiej nie dopuścić do takiej sytuacji, ale nie wiem czy są na świecie rodzice, którym nigdy nie przytrafiło się odparzenie, jeśli tak to podziwiam i gratuluję.

Aby nie doszło do powstania odparzeń i pieluszkowego zapalenia skóry u dziecka, należy regularnie zmieniać pieluszkę, gdy jest kupka, należy to zrobić w miarę możliwości niemal niezwłocznie. Często myć pupkę niemowlaka, pozwolić skórze na chwilę oddechu, niech dziecko poleży chwilę bez pieluszki. Smarować kremem z lanoliną, lub innym tłustym 3 razy dziennie (np. Linomag zielony, sudokrem, bephanten)

Co robić gdy pojawią się odparzenia?

  1. Koniecznie często podmywaj dziecko, nawet gdy jest płacz i krzyk, trzeba to zrobić! Zapomnij o chusteczkach nawilżanych, gdy dziecko jest odparzone przy każdej zmianie pieluszki podmywaj dziecko tylko ciepłą wodą, można użyć delikatnego mydełka, ale może ono podrażnić lub szczypać, więc ogólnie odstępuje się od korzystania z jakichkolwiek środków i pozostaje się tylko przy letniej wodzie. Pamiętaj by później dokładnie i delikatnie osuszyć skórę
  2. Przed założeniem nowej, czystej pieluszki pozwól dziecku, poleżeć bez pampersa co najmniej 30 minut, nawet gdy masz obawy że coś w tym czasie obsika, albo co gorsza zrobi gdzieś kupkę, nie martw się, najwyżej. To nie zbrodnia. Wszystko można posprzątać, najważniejsze by dziecko czuło komfort i podrażnienie skóry szybko się zaleczyło, prawda? A żeby tak się stało skóra musi oddychać.
  3. Możesz zrobić słaby roztwór z nadmanganianem potasu, jasnoróżowy. Umyć dziecku pupkę lub nalać do wanny wody, rozpuścić kilka kryształków nadmanganianu i posadzić dziecko do wanny na 15 minut. Delikatnie ale dokładnie osuszyć skórę.
  4. Herbatka z rumianku nie tylko na chory brzuszek, ale także na zapalenie skóry. 2 torebki herbaty zalej 1 litrem wrzącej wody, zaparzaj 5 minut, odstaw, gdy napar będzie letni delikatnie polewaj odparzone miejsce lub przetrzyj płatkiem kosmetycznym.
  5. Mąka ziemniaczana ma zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także w pielęgnacji, działa jak talk. Nanieś na dłonie niewielką ilość mąki i nałóż na odparzoną skórę.

Gdy odparzenia pojawiają się dość regularnie, należy obserwować co jest tego przyczyną, może po owocach lub jakiś konkretnym pokarmie Twoje dziecko zawsze robi kupkę i za kilka godzin lub następnego dnia pojawia się odparzenie? Jeśli tak się dzieje, to nie musisz od razu rezygnować z tego produktu, to nie alergia, wystarczy podawać go rzadziej lub w mniejszych ilościach.

Jeśli maluch przebywa pod opieką nianii, nagle zauważasz zaczerwienioną skórę, poproś by przewijała dziecko co 2-3 godziny, może robi to za rzadko.

Dobieraj ubranka do pogody, pamiętaj że dziecko jest bardzo aktywne, ciągle biega. Wychodząc na spacer należy ubrać dziecko nie za ciepło biorąc pod uwagę, że cały czas się rusza, krew krąży szybko i wytwarza się ciepło. W domu powinno być ubrane tak jak my albo nawet o jedną warstwę mniej.

Nie muszę przypominać, że przed wyjściem na dwór, przed drzemką, podróżą, itp. należy ZAWSZE zmienić pieluszkę, nawet gdy było niedawno przewijane.

A co zrobić gdy zdarzy nam się „wypadek” w plenerze?

Trzeba być przygotowanym na taką ewentualność. Każdy rodzic wie, że wyjście z dzieckiem to nie lada wyprawa. Pieluszki, w zależności od długości planowanego wyjścia, ale co najmniej dwie. Chusteczki, krem, kocyk, mata lub podkład. To pielęgnacyjny niezbędnik każdego dziecka. Nawet gdy idziemy tylko na kawę do sąsiadki, warto wziąć ze sobą dwie pieluszki i chusteczki, w razie gdyby była konieczność zmiany pampersa. Dlaczego dwie? Z doświadczenia wiem, że dzieci lubią nasikać do świeżo podłożonej pieluszki, nawet gdy jeszcze nie zdołamy zapiąć rzepów, warto wtedy od razu zmienić pampersa na czysty, nie będziemy przecież zapinać dziecku brudnego, prawda?

 

Fot: www.pexels.com

 

 

 

 

Like
Close
Tworzone ze smakiem i pasją © Copyright 2020. Domoweserduszko.pl
Close