Kochani chcę przedstawić Wam nowy cykl wpisów – z pamiętnika mamy. Będą to „kartki” wyrwane z mojego pamiętnika. Innymi słowy, będą to myśli, przemyślenia, doświadczenia, wzloty i upadki z życia mamy, z mojego życia. Mojego i mojej córki 🙂

Dziś będzie na temat siły. Ciekawi? 

Pokłady siły.

Życie matki jest ciężkie, ależ jakie szczęśliwe. Są momenty, krótkie ulotne chwile, które potrafią wiele wynagrodzić. Skąd matka czerpie tyle siły? Czy ktoś umie odpowiedzieć? To jest poprostu w nas, kobietach. Ta siła, która nigdy się nie kończy. Kobieta, niby słaba istota, niepotrafiąca sama odkręcić słoika, ściągnąć czegoś z wyższej półki, wnieść ciężkiej torby pełnej zakupów do mieszkania. A mimo to, ma siłę żeby po ciężkim dniu w pracy, zrobić obiad, posprzątać mieszkanie, wyprać, wyprasować, poszaleć z dzieckiem, w końcu położyć je spać, przeczytać po raz setny tą samą bajkę, oczywiście nie do końca bo maluch zazwyczaj w tym samym momencie zasypia, przygotować wszystko na kolejny dzień, poświęcić czas mężowi, kilka razy wstać w nocy do dziecka, wstać o 5 i położyć się spać o 23, niezależnie od tego czy to środa czy sobota.

Gdy przychodzi taki dzień, kiedy już padasz na twarz, nie masz na nic siły i chce Ci się wyć, podbiega do Ciebie mały, metrowy człowiek, wdrapuje Ci się nieporadnie na kolana i przytula, daje buziaka, obleśnego, mokrego, obślinionego, ale zarazem najsłodszego i najmilszego na całym świecie, jakiego kiedykolwiek dostałaś.

Gdy już masz załamanie nerwowe i z bezsilności popłynie Ci po policzku kilka łez, podejdzie, pogłaska i uspokoi, tak jak Ty go uspokajasz, kiedy płacze.

I wtedy… Na serce wylewa się miód. Cały smutek mija. Bezsilność znika. Stajesz się na nowo silna.

Czujesz, że jesteś potrzebna tej małej istocie i bierzesz się w garść.

Skąd biorą się pokłady tej nieograniczonej siły? Z miłości do tego małego człowieczka. Jakże ono bez Ciebie, mamo, da sobie rady? Miłość matki jest tak silna, że nawet na skraju wyczerpania znajdzie siłę na opiekę nad dzieckiem, znajdzie siłę na pomoc jemu, znajdzie siłę na zapewnienie mu bezpieczeństwa, spokoju i harmonii.

fot-2

Czasem są momenty, w których dziecko sprawi Ci przykrość, ale nie gniewaj się o to, wkrótce po tym nadejdzie chwila, kiedy będziesz mu potrzebna. Matka jest niezastąpiona.