O rozwoju mowy dziecka cz. 2

1.4K

W pierwszej części o rozwoju mowy dziecka, pisałam głównie o roli mięśni, aparatu artykulacyjnego i wpływie różnych bodźców na rozwój mowy. W drugiej części chcę przedstawić Wam 12 rad stymulujących rozwój mowy już od pierwszych tygodni życia postnatalnego.

Rozwój aparatu mowy rozpoczyna się już w pierwszych dniach życia poza brzuchem mamy.

Jak aktywnie wspierać rozwój mowy u maluszka?

 1. Karm piersią, jest to czynność która nie tylko ma na celu zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa i bliskości ale także wspiera rozwój mowy. Dziecko ssąc pierś pobudza do pracy mięśnie biorące udział w procesie mowy.
 2. Podawaj dziecku nierozdrobnione pokarmy, modna jest teraz dieta BLW, ale o tym nie dziś, natomiast co ta dieta ma na celu? Podaje się dziecku nierozdrobnione pokarmy, dziecko próbuje gryźć, ssać, ciamkać ćwicząc przy tym mięśnie potrzebne również podczas mówienia.
 3. ucz dziecko pić z kubka lub przez słomkę, nie podawaj napojów w kubkach typu niekapek, jak najszybciej postaraj się też zrezygnować z butelki ze smoczkiem.
 4. Bardzo dużo mów do dziecka, opisuj każdą swoją czynność, jaka jest pogoda, jakie macie plany na dzień, itp. Zasypuj dziecko słowami.
 5. Używaj dźwięków naśladowczych np. jedzie auto brum brum albo kaczka robi kwa kwa
 6. Mów do dziecka jak do dorosłego, nie spieszczaj. Nie mów to jest „miau” tylko to jest kot, kot robi miau. Nie mów chcesz tutu, chcesz am? Tylko chcesz pić, chcesz jeść?
 7. Motywuj dziecko do mówienia i nie przerywaj mu gdy to robi
 8. Poprawiaj słowa, które źle wypowiada i karz mu je powtórzyć prawidłowo
 9. Dużo czytaj dziecku i śpiewaj już od pierwszych dni życia
 10. Stosuj pytania otwarte, na które dziecko może odpowiedzieć „tak” lub „nie”
 11. Ćwiczcie dmuchanie, chuchanie, różne miny
 12. Mała motoryka, ćwiczcie dużo dłońmi, każde ćwiczenia małej motoryki wpływają na pola w korze mózgowej ( pola ruchowe ręki oraz narządów artykulacyjnych znajdują się w sąsiadujących okolicach) – dobrze na rozwój mowy wpływają ćwiczenia z wycinania norzyczkami, starszym dzieciom polecam również robienie szlaczków.

 

 

 

 

Like
Close
Tworzone ze smakiem i pasją © Copyright 2020. Domoweserduszko.pl
Close