Dla wielu przyszłych rodziców kłopotliwe może wydać się kompletowanie wyprawki dla dziecka. Na podstawie własnych doświadczeń powstał ten wpis, który ma za zadanie pomóc młodym mamom w przygotowaniu się do przyjścia na świat małego człowieka 🙂
Wyprawkę warto zacząć przygotowywać już na kilka miesięcy przed planowaną datą porodu, sugeruję by na zakupy wybrać się już w drugim trymestrze, dlaczego? A no, dlatego że w trzecim kobieta może się już różnie czuć, mi w trzecim trymestrze w drugiej ciąży było już bardzo ciężko, zamawiałam potrzebne rzeczy przez Internet, ale trzeba tu wziąć pod uwagę to, że sporo artykułów mieliśmy po pierwszym dziecku. Natomiast w pierwszej ciąży, pamiętam, że na zakupy wybraliśmy się jeszcze przed 30 tygodniem ciąży. Warto zrobić to wcześniej a nie odkładać na ostatni moment.
- Ubranka :
Najlepiej kupić w rozmiarze 56, ale nie przesadzaj, dziecko bardzo szybko rośnie i może być tak że ten rozmiar będziesz używać zaledwie 2-3 tygodnie, warto też na początek zaopatrzyć się w kilka kompletów ubranek w rozmiarze 62.
Kup kilka par body, śpiochów, kaftaników, pajacyków, skarpet (np. 5 par), najlepiej gdy ubranka wykonane są w 100 % z bawełny, zwróć uwagę na to aby nie posiadały ostrych szwów, guzików w miejscach w których mogą uwierać np. na plecach. Nowe ubranka należy wyprać w proszku dla dzieci i wyprasować. Bluzy najlepiej wybierać rozpinanie, ponieważ maluch nie lubi gdy coś zakłada mu się przez głowę, unikaj bluz z kapturem bo leżąc na plecach dziecku będzie on przeszkadzać. Śpiochy i pajacyki najlepiej kupić te, które można rozpiąć w kroku, ułatwi to przewijanie. Pamiętaj też żeby kupić kombinezon/kurteczkę i czapeczkę odpowiednie do pór roku.
2. Kosmetyki i kąpiel:
Wanienka, opcjonalnie można też kupić gąbkę do wanny żeby na niej położyć dziecko podczas kąpieli, wtedy nie ślizga się, ale ja na dno wanienki kładłam pieluszkę tetrową, która spełniała to zadanie. Kosmetyki należy kupić specjalnie przeznaczone dla dzieci od 1 dnia życia, następnie w miarę gdy dziecko rośnie kupujemy odpowiednie do wieku. Kosmetyki powinny być hipoalergiczne i posiadać atesty autorytatywnych instytucji. Potrzebować będziecie również krem na odparzenia np sudocrem lub bephanten, balsam, oliwkę, żel do kąpieli, szampon (lub żel i szampon 2 w 1). Bawełniany, miękki ręcznik lub pieluszkę tetrową do osuszania ciałka, szczoteczkę z miękkim włosiem do czesania włosków (po kąpieli używamy szczotki nawet wtedy gdy dziecko nie ma włosów – zapobiega to powstaniu ciemieniuchy)
3. Pieluszki:
Zaopatrzcie się w pieluszki w rozmiarze 1 (1 paczka) w rozmiarze 2 (2-3 paczki) to Wam na początek w zupełności wystarczy. Firma, jaką wybierzecie, zależy od Was samych, ja używam Pampersów i wg mnie są ona najlepsze, używałam ich zarówno dla Lilki jak i teraz, Lilka jak już była starsza przez chwilę chodziła w pieluszkach Dada, ale nie sprawdziły się one u nas, mała miała od razu odparzoną pupę. Jeśli chcecie używać chusteczek to koniecznie zwróćcie uwagę na ich skład. U córki używałam chusteczek z Pampersa i nic się nie działo, natomiast u Janka nie używam bo na wszystkie ma uczulenie, za każdym razem poprostu myję mu pupę a jak nie mam takiej możliwości delikatnie przecieram chusteczkami Water Wipes, w swoim składzie mają one 99,9% wody i tylko 0,1% ekstraktu z owoców cytrusowych.
Dla wygody możecie też zainwestować w komodę do przebierania lub w przewijak na łóżeczko, my mamy przewijak na łóżeczko i super się sprawdza, zmienianie pieluszki jest wygodne, a poza tym mały lubi na nim leżeć.
4. Apteczka:
Na początku jest nam potrzebnych kilka leków, są to: witamina D, którą podajemy codziennie, sól fizjologiczna do przemywania oczu oraz czyszczenia noska, gaziki jałowe, octanisept, aspirator do noska, termometr, można też kupić kropelki Biogaia, są one na wzdęcia, można je stosować od pierwszych dni życia bo jest to probiotyk zawierający żywe kultury bakterii, które bytują w naszym organizmie dlatego też bezpiecznie można je stosować w ciąży, podczas karmienia piersią oraz u dzieci od 1 dnia życia.
5. Wózek i fotelik:
Po fotelik najlepiej udać się do odpowiedniego sklepu, osoby tam pracujące doradzą jaki najlepiej kupić. Wybierając fotelik przeczytałam mnóstwo opinii na temat istniejących firm, wybór jest naprawdę duży, dlatego warto porozmawiać na ten temat z osobą, która się tym zajmuje i wybrać polecany przez nią fotelik. Dla Janka mamy fotelik z isofix’em i polecam takie rozwiązanie, jest bardzo wygodne i bezpieczne.
Kupując wózek zwróćcie uwagę na to by miał duże koła, najlepiej pompowane i przednie skrętne, powinien mieć osłonkę na gondolę oraz na nóżki (w spacerówce), folię przeciwdeszczową, torbę na akcesoria i parasolkę (opcjonalnie). Warto też kupić tak, który ma kosz pod wózkiem, żeby w razie potrzeby móc włożyć tam np nieduże zakupy. Jeśli mieszkasz w bloku i kup wózek który jest lekki, żeby bez problemu móc go w razie czego wnieść do mieszkania, gdy dziecko zaśnie na spacerze. Warto też zwrócić uwagę na sposób składanie wózka i ilość miejsca którą zajmuje po złożeniu, wygodne są wózki, które składa się dosłownie jednym ruchem i zajmują bardzo mało miejsca.
Odsyłam Was też do mojego innego artykułu na temat kompletowania wyprawki dla maluszka, który pisałam będąc w ciąży z Lilką.