Po pierwszym miesiącu, dziecko przechodzi z okresu noworodkowego w okres niemowlęcy. Codziennie pracuje nad rozwojem swoich umiejętności. Dwumiesięczne niemowlę, leżąc na brzuszku potrafi unieść głowę pod kątem 45 stopni i trzymać ją przez kilka sekund. Coraz silniejsze stają się mięśnie pleców. Stopniowo rozluźnia zacisk dłoni, a małe rączki powoli się otwierają. Około 6 tygodnia życia pojawiają się łzy, pewnie zauważyłaś, że dziecko dotychczas płakało bez łez. W tym czasie, może też pojawić się pierwszy uśmiech dziecka.
Dziecko potrafi zatrzymać już wzrok na jakimś przedmiocie oraz podążać wzrokiem za poruszającym się obiektem. Równie aktywne są uczy niemowlaka i jego słuch – jeśli dziecko usłyszy jakiś dźwięk podążą oczami w kierunku jego źródła. W drugim miesiącu dziecko zaczyna więcej gaworzyć, gruchać. Rozwija w ten sposób struny głosowe oraz szkoli zdolność mówienia i słuchania. Gdy tylko dziecko zaczyna gaworzyć podejmij z nim rozmowę 🙂
Śpiewaj dziecku, maluchy bardzo lubią gdy rodzice im śpiewają, zdecydowanie wolą śpiew mamy lub taty niż pozytywkę albo muzykę z komputera. Śpiew wpływa na poczucie bliskości, dziecku udziela się dobry nastrój śpiewających rodziców. Śpiewaj dziecku kołysanki i inne dziecięce piosenki a już wkrótce maluszek będzie wtórować i „śpiewać” razem z Tobą.
Niemowlę w drugim miesiącu życia potrafi już odróżnić najbliższych od obcych. Rozpoznaje twarze rodziców, znajome głosy, dotyk a nawet czuje chwyt, dzięki czemu poznaje czy trzyma je mama czy tata. Rozpoznaje również zapach rodziców.
Stymulowanie rozwoju dwumiesięcznego dziecka poprzez zabawę.
Dziecko w pierwszych latach życia uczy się i poznaje świat poprzez zabawę. Z dwumiesiecznym dzieckiem można już się dobrze bawić, ale pamiętajmy o tym by nie męczyć dziecka. Nie róbmy nic na siłę i gdy widzimy, że dziecko nie wykazuje zainteresowania to poprostu odpuśćmy. Nie należy też pobudzać dziecka nowymi bodźcami w czasie gdy jest marudny, ma gorszy dzień, jest głodne, śpiące lub przechodzi przez skok rozwojowy. Maluchek w drugim miesiącu życia bardzo silne reaguje na bodźce i nawet zwykły spacer jest dla niego ogromnym wydarzeniem dlatego ze stymujacją rozwoju i zabawami powinniśmy być ostrożni.
Propozycje zabaw z dwumiesiecznym dzieckiem:
– naśladowanie min, grymasów i dźwięków – trzymaj dziecko naprzeciwko siebie, ułóż je sobie na kolanach, połóż się obok niego twarzą w twarz lub pochyl się nad nim. W naśladowanie można bawić się podczas przewijania i wykonywania czynności pielęgnacyjnych gdy dziecko leży na przewijaku. Rób miny, marsz z brwi, pokazuj język, uśmiechaj się – dziecko będzie próbować naśladować Twoje miny. Powtarzaj za nim dźwięki, które wydaje.
– podnosimy główkę – ułóż dziecko na brzuszku i zachęcaj do podnoszenia główki. Ćwiczy wtedy mięśnie pleców ale też, może oglądać otoczenie z innej perspektywy.
– poznajemy zapachy – zmysł węchu rozwija się najwcześniej, dlatego warto podsuwa dziecku pod nos przyjemne zapachy.
– zabawy z balonem – powieś dziecku nad łóżeczkiem lub przewijakiem balon, lekko nim ruszaj i zobaczysz jak bardzo interesuje to maluszka.