Butelkowiec (Pachira wodna) Zasady uprawy

1.3K

Pachira wodna (Pachira aquatica) inaczej zwana butelkowcem lub drzewem butelkowym to roślina egzotyczna, ciesząca się coraz większą popularnością. Z tego artykułu dowiesz się jak pielęgnować pachirę by rosła zdrowo i zdobiła nasze wnętrze.

Butelkowiec – co to za roślina

Pachira to roślina, która naturalnie występuje na terenach okresowo zalewowych w Ameryce Środkowej. Osiąga wysokość do 20 metrów. Wytwarza wielkie kwiaty i jadalne owoce, które można spożywać na surowo oraz pieczone lub smażone. W naszym klimacie hodowana jest w warunkach domowych i może osiągnąć około 1-2 metrów wysokości. Roślina prezentuje się bardzo efektownie. Posiada duże, dłoniaste liście, błyszczące i w pięknym nasyconym zielonym kolorze, skupiające się na szczycie zdrewniałego pieńka. Rozwinięta roślina wygląda jak nieduże, egzotyczne drzewko. Na rynku dostępne są okazy, których pień jest pleciony jak warkocz, co dodatkowo nadaje roślinie wyjątkowego charakteru.

Uprawa pachiry

Stanowisko

Pachira pięknie będzie prezentować się w jasnych pomieszczeniach. Pasuje zarówno do salonu, jadalni, sypialni, holu jak i do łazienki – gdzie ze względu na wysoki poziom wilgotności warunki są bardzo sprzyjające.

Butelkowiec wymaga stanowiska jasnego, ale należy unikać bezpośredniego eksponowania na światło słoneczne, szczególnie latem. Ze względu na smukłą budowę i szczególną urodę pachira pięknie będzie prezentować się w dużej donicy w wyeksponowanym miejscu. Najładniej prezentuje się w donicy ustawionej na podłodze. Optymalna temperatura to 18-25 stopni przez cały rok. Roślina jest łatwa w uprawie domowej.

Ziemia

Butelkowiec wymaga podłoża do roślin ozdobnych lud do palm. Gleba powinna być próchnicza o pH 5-6,5. Pachira silnie rośnie, ale nie potrzebuje dużej donicy i nie trzeba jej zbyt często przesadzać.

Problemy w uprawie

Roślinie może zaszkodzić zbyt ciemne lub zbyt nasłonecznione stanowisko. Żółknięcie i wysuszanie liści, może świadczyć o tym, że kwiat został poparzony przez słońce. Szarzenie liści może natomiast oznaczać, że roślina potrzebuje więcej wody. W przypadku wystąpienia żółtych, suchych liści należy je usunąć a roślinę ustawić w takim miejscu, gdzie nie będzie bezpośrednio narażona na promienie słoneczne. W przypadku, gdy liście robią się wyblakłe i szarawe należy podlać roślinę i pilnować by robić to regularnie.

Żółte plamy na liściach mogą oznaczać, że pachira jest przelana, należy wtedy lekko przesuszyć kwiat, a następnie podlewać umiarkowanie i niezbyt często.

Szkodniki, które najczęściej mogą zaatakować pachirę to wełnowce oraz tarczniki. Szkodniki należy usunąć za pomocą wacika nasączonego alkoholem, następnie dokładnie umyć roślinę i zastosować oprysk.

Pielęgnacja pachiry

Podlewanie

W okresie zimowym pachira nie wymaga zbyt częstego podlewania, ale należy pamiętać o tym aby zraszać liście letnią wodą. W okresie letnim roślinę należy podlewać obficie ale nie zbyt często – dopiero wtedy gdy wierzchnia warstwa gleby przeschnie. Nadmiar wody i zbyt duża wilgoć ziemi w doniczce może powodować choroby.

Nawożenie

W okresie wegetacyjnym od marca do października roślina powinna być nawożona preparatami do roślin zielonych lub biohumusem. Nawóz wzbogaci podłoże. Podczas nawożenia należy podlewać roślinę umiarkowanie.

Przesadzanie, podcinanie i rozmnażanie pachiry

Roślina nie wymaga zbyt częstego przesadzania, doskonale poradzi sobie w małej doniczce więc spokojnie ten zabieg można przeprowadzać raz na kilka lat. Gdy pachira rośnie zbyt bujnie i osiąga zbyt duże rozmiary można ją przyciąć od góry. Rozmnażanie butelkowaca może okazać się dość problematyczne. Można spróbować ukorzenić obcięte pędy, ale wymaga to czasu i odpowiednich warunków i nie zawsze kończy się powodzeniem. Moim zdaniem lepiej kupić młodą roślinę, niż próbować ją rozmnożyć.

Pachira jako ozdoba domu

Butelkowiec to elegancja roślina, która prezentuje się efektownie i egzotycznie. Świetnie będzie wyglądać w jasnych minimalistycznych wnętrzach, urządzonych w stylu japandi. Pachira pasuje do przestronnego pomieszczenia. Ładnie będzie prezentować się na tle dużego okna. Jest to roślina, która wpasuje się w wnętrza urządzone w stylu loftowym i nowoczesnym. Sama roślina jest bardzo ozdobna więc można posadzić ją w prostej donicy. Efektownie prezentują się okazy, których pień jest zapleciony jak warkocz.

Like
Close
Tworzone ze smakiem i pasją © Copyright 2020. Domoweserduszko.pl
Close