Poradnik ogrodnika: wrzesień w ogrodzie

292

Z cyklu poradnika ogrodnika amatora zapraszam Was dziś na wpis o tym jakie prace należy wykonać w ogrodzie we wrześniu.

Wrzesień to miesiąc, w którym żegnamy lato i przygotowujemy ogród do sezonu jesiennego.

Pogoda jeszcze jest ładna, a to sprzyja sadzeniu – sadzimy drzewka i krzewy owocowe, można też posadzić rośliny cebulowe i bulwiaste, które zakwitną wiosną. W tym miesiącu czyścimy basen ogrodowy, meble oraz grill – rzeczy te należy już też zabezpieczyć i schować na zimę.

Ogród warzywny i sad

Zbieramy dojrzałe owoce i warzywa. Usuwamy z grządek trzyletnie sadzonki truskawek i na ich miejsce sadzimy młode. Sadzimy drzewa i krzewy owocowe. Pod koniec miesiąca usuwamy z grządek wszystkie rośliny, odchwaszczamy, nawozimy i przygotowujemy ziemię do jesienno-zimowego odpoczynku.

Rośliny ozdobne

Na bieżąco podlewamy rośliny ozdobne, pamiętamy także o roślinach iglastych i zimozielonych. Sadzimy rośliny cebulowe. Pod koniec miesiąca, jak już przekwitną – wyciągamy z gruntu byliny, które nie zimują w gruncie np. dalie. Usuwamy przekwitnięte kwiaty róż. Na tarasach i balkonach tworzymy jesienne kompozycje. Myjemy donice i skrzynie balkonowe, w których nie sadzimy roślin i chowamy je do pomieszczenia gospodarczego, piwnicy lub garażu. Uzupełniamy ściółkę na rabatach.

Trawnik

Powoli z drzew zaczynają spadać liście, więc usuwamy je na bieżąco. Usuwamy z trawnika również owoce, które spadły z drzew. Kosimy trawę i nawozimy ją jesiennym nawozem. W razie potrzeby przeprowadzamy wertykulację.

Narzędzia i sprzęt

Warto zrobić przegląd narzędzi i sprzętu ogrodniczego i w razie potrzeby oddać do serwisu by wiosną cieszyć się sprawnymi narzędziami i sprzętem. Narzędzia i sprzęt chowamy przed zimą.

Like
Close
Tworzone ze smakiem i pasją © Copyright 2020. Domoweserduszko.pl
Close