Poradnik ogrodnika: Październik w ogrodzie

400

Październik w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać w tym jesiennym miesiącu w ogródku? Jak przygotować ogród do nadchodzącej zimy.

Październik w ogrodzie warzywnym i sadzie

To dobry miesiąc na sadzenie nowych drzewek i krzewów owocowych. Regularnie zbieramy jesienne owoce z drzew owocowych – gruszki, jabłka. W tym miesiącu kończymy zbierać już nasze zbiory. Regularnie grabimy liście spod drzew w sadzie i zbieramy zgniłe owoce, sprawdzamy też gałązki drzew i zrywamy zepsute i zaschnięte owoce, które same nie spadły na ziemię. Sprawdzamy stan gałązek po sezonie owocowania i usuwamy te uszkodzone, suche oraz zajęte przez choroby grzybowe. Można wykonać jesienny oprysk miedzianem 5%

Prace, które należy przeprowadzić w ogrodzie warzywnym

Zbieramy wszystkie plony – późne odmiany marchewki, kapusty, brokuły i kalafiory. Zrywamy wykształcone owoce pomidorów i umieszczamy je w ciepłym miejscu, żeby dojrzały. Niedojrzałe, zielone pomidory można też wykorzystać do zrobienia przetworów.

Pozostałości po roślinach – liście i łodygi, sprzątamy i możemy je wykorzystać do produkcji kompostu.

Przekopujemy ziemię i zasilamy ją obornikiem lub kompostem.

Październik w ogrodzie ozdobnym

W tym miesiącu można sadzić rośliny cebulowe do gruntu, które zakwitną na wiosnę. Wykopujemy bulwy kwiatów niezimujących w gruncie ( mieczyki, dalie). Okrywamy rośliny wrażliwe na mróz – róże, hortensje, powojniki, młode rododendrony – obsypujemy korą lub ziemią albo przykrywamy np. gałązkami świerku tworząc kopczyki.

Po 16 października możemy zacząć czyścić butki lęgowe (możemy do robić do lutego, kiedy to ptaki zaczynają szukać miejsca do złożenia jajek) oczyszczona butka lęgowa, może też być miejscem schronienia dla ptaków zimujących w kraju.

Ograniczamy podlewanie roślin balkonowych i tarasowych. Pamiętamy natomiast o tym, żeby regularnie podlewać rośliny zimozielone.

Trawnik

Regularnie usuwamy z trawnika spadające z drzew liście. W drugiej połowie miesiąca kosimy trawę po raz ostatni w tym sezonie – po skoszeniu trawy możemy zastosować jesienny nawóz do trawników.

Meble i sprzęt ogrodniczy

Pogoda już coraz rzadziej zachęca do spędzania czasu na dworze. Myjemy i zabezpieczamy meble na zimę. Jeśli nie zrobiliśmy tego we wrześniu – październik to już najwyższa pora żeby wyczyścić i schować grill. Sprzątamy taras i balkon. Przed nadejściem przymrozków zabezpieczamy doniczki z roślinami na tarasie i balkonie okrywając je styropianem, włókniną lub jutą. Czyścimy i chowamy sprzęt ogrodniczy, który już nam nie będzie potrzebny. Czyścimy, oliwimy i chowamy do suchego miejsca kosiarkę.

Podobne wpisy:

Poradnik ogrodnika: wrzesień w ogrodzie

Like
Close
Tworzone ze smakiem i pasją © Copyright 2020. Domoweserduszko.pl
Close