Styczeń w ogrodzie

656

Odkąd przeprowadziliśmy się do domu i mamy ogród, zaczęłam dużo czytać na temat jego pielęgnacji i przeprowadzania różnych prac. Nie mam zbyt dużego doświadczenia w tej sprawie więc muszę wszystkiego nauczyć się od początku. Pomagają mi w tym różne czasopisma oraz skarbnica wiedzy – Internet.

Jakie prace przeprowadzamy w styczniu w ogrodzie

  1. Bielenie drzew owocowych. To dla mnie zupełna nowość. To znaczy, wiem o co chodzi, ale nigdy tego nie robiłam ani nie widziałam jak ktoś to robi. Gdy nie ma mrozów i jest ładna pogoda można zabrać się za bielenie.
  2. W styczniu, ze względu na różną pogodę, często opady śniegu i mrozy, nie mamy w ogrodzie dużo pracy więc można zająć się planowaniem rabat w ogrodzie ozdobnym oraz rozkładu warzywnika.
  3. Niektóre poradniki piszą że można już wysiewać na rozsadę nasiona pomidorów, papryki i ogórków szklarniowych.
  4. Pamiętajmy aby dokarmiać ptaki. Gdy jest mróz i dużo śniegu ptaki nie potrafią same znaleźć pożywienia. Dobrze jest je dokarmiać a one na wiosnę i latem odwdzięczą się nam.
  5. Gdy temperatura nie jest zbyt niska można przystąpić do przycięcia najbardziej mrozoodpornych krzewów owocowych – agrestu, porzeczki
  6. W razie wystąpienia obfitych opadów śniegu, usuwamy jego nadmiar z gałęzi drzew i z krzewów iglastych.
  7. Sprawdzamy zabezpieczenie wrażliwych na zimno roślin.
  8. Robimy przegląd drzewek i krzewów pod kątem zimowania szkodników. Zbieramy mumie i kokony. Szczotką ryżową czyścimy pnie.
  9. W mroźne dni nie chodzimy po trawniku, żeby nie uszkodzić delikatnych i kruchych źdźbeł trawy.

Dbamy o rośliny doniczkowe w domu

Zimą częściej podlewamy i zraszamy kwiaty w domu ponieważ suche powietrze może niekorzystnie na nie wpływać. Ważne by nawilżać powietrze w pomieszczeniu, gdzie są kwiaty. Nawozimy rośliny, które tego wymagają zimą, choć dla większości roślin styczeń to miesiąc wegetacji.

W styczniu sadzimy kamelię do donicy. Wiosną ta roślina wprowadzi do naszego domu lub ogrodu mnóstwo koloru. Na początku kamelię można przechowywać w domu a wiosną postawić donicę przed drzwiami lub na tarasie.

Moje inne wpisy

Pomysły na prezent dla Babci i Dziadka

Like
Close
Tworzone ze smakiem i pasją © Copyright 2020. Domoweserduszko.pl
Close