Jak zaprojektować wnętrze swojego domu

997

Jeśli jesteś na etapie wykończenia domu lub po prostu marzy Ci się zmiana, prawdopodobnie szukasz rozwiązania na to jak zaprojektować swoje wnętrza.

Jedną z możliwości jest zgłoszenie się do fachowca o pomoc, jednak mało kto wie, że dzięki możliwościom, jakie daje Internet w zasadzie każdy, może stworzyć prosty projekt przy użyciu odpowiednich narzędzi.

Programy do projektowania wnętrz

Jednym ze sposobów na samodzielne zaprojektowanie wnętrza, jest stworzenie projektu w dedykowanym do tego programie. Obecnie można znaleźć mnóstwo instruktaży do nauki programu AutoCAD, który daje wiele możliwości pod względem wizualizacji jak i dopracowania technicznych aspektów projektu.

W samym Internecie istnieje również wiele darmowych aplikacji pozwalających na stworzenie takiego projektu. Niektóre z nich mają możliwość wykupienia funkcji premium, dzięki czemu projekty mogą stać się jeszcze bardziej zaawansowane. Jeśli jednak planujesz stworzyć prosty projekt np. salonu, bez problemu poradzisz sobie z podstawową wersją któregoś z nich.

Dobrym przykładem takiego programu może być np. Sweet Home 3D, czyli darmowa aplikacja, która jest przeznaczona stricte do aranżacji wnętrz. Dzięki niej, można zaaranżować zarówno jedno pomieszczenie, jak i cały dom czy mieszkanie. Ponadto projekty można tworzyć w wersji 2D jak i 3D. Program jest bardzo prosty w obsłudze i sprawdzi się na sam początek przygody z projektowaniem.

Dla tych, którzy planują rozpocząć swoją przygodę z projektowaniem wnętrz, świetnie sprawdzi się również aplikacja Power net+. Już w ciągu kilku minut, można stworzyć prosty projekt pomieszczenia. Aby obsłużyć program, potrzebny jest tak naprawdę tylko dostęp do Internetu.

Kolejnym przykładem programu do projektowania może być HomeByMe. Co ciekawe można w nim umieszczać istniejące elementy, takie jak meble czy dekoracje. Gotowy projekt można po zakończeniu przekonwertować również do wersji w 3D. Dzięki wielu dodatkowym elementom oraz dużą dbałością o szczegóły, program sprawdzi się zarówno dla osób początkujących, jak i dla tych bardziej zaawansowanych.

Gdzie szukać inspiracji?

Często bywa tak, że sami do końca nie wiemy jakiego finalnego efektu oczekujemy. Jednym z rozwiązań jest oczywiście kontakt z architektem wnętrz, który doradzi, jak połączyć naszą

wizję z rzeczywistością oraz podpowie jakie rozwiązania będą najlepsze w danym pomieszczeniu.

Jeśli jednak chcesz samodzielnie stworzyć projekt od a do z i chcesz, żeby zachował spójną całość, musisz zdecydować się na konkretny styl, który wyznaczy pewien standard w Twoim projekcie.

Jak zatem wybrać odpowiedni design i gdzie szukać inspiracji? Oczywiście odpowiedzi na te pytania można znaleźć w Internecie. Istnieje bowiem wiele stron, gdzie można znaleźć przykłady dekoracji i wystroju wnętrz, a także podpowiedzi jak przenieść dany styl do swojego mieszkania. Przykładem portalu, gdzie nie zabraknie inspiracji może być np. Pinterest, gdzie użytkownicy publikują przykłady wnętrz, dekoracji i nie tylko.

Kolejnym sposobem nieco bardziej praktycznym i konkretnym jest po prostu udanie się do sklepów z wyposażeniem wnętrz. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że jeśli coś nam się spodoba, można od razu nabyć dany przedmiot, bez zastanawiania się jak będzie wyglądać na żywo. Oczywiście można też skorzystać ze sklepów Internetowych, gdzie efekty dekoracji pomieszczenia często umieszczane są w formie wizualizacji.

O czym należy pamiętać projektując wnętrza?

O ile wizualna strona naszego pomieszczenia jest bardzo ważna, o tyle spojrzenie na projekt szerzej jest niezbędne podczas planowania projektu. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na kwestie techniczne i organizacyjne.

Przykładowo, czy w miejscu, gdzie planujesz ustawić oświetlenie, będzie odpowiednia ilość gniazdek? Jest to szczególnie ważna kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę, jeszcze przed wykończeniem domu.

Kolejna sprawa to kwestie praktycznych zastosowań. Zwróć na to szczególną uwagę. Co ciekawe, istnieje wiele poradników o tym jak zorganizować przestrzeń np. w małym mieszkaniu, gdzie jeden element dekoracyjny może mieć wiele różnych zastosowań.

Jeśli masz mało przestrzeni, koniecznie zapoznaj się z tym tematem. Przykładowo może być to specjalnie składany stół, który można dowolnie powiększać, lub schować całkowicie przy ścianie. Przemyśl też tematyczne aranżacje przestrzenne takie jak kącik roślinny czy kącik czytelniczy w salonie. Wiele osób decyduje się również na wyznaczenie swego rodzaju strefy ciszy czy strefy relaksu w sypialni bądź stworzenie osobnego pomieszczenia do tego celu.

Praktyczny aspekt zastosowania poszczególnych elementów jest kluczowy w codziennym życiu, dlatego zawsze nad wyborem konkretnych rozwiązań należy się dobrze zastanowić. Zwróć uwagę, gdzie będziesz przechowywać konkretne przedmioty, gdzie będziesz rozwieszać pranie, czy dane rozwiązanie sprawdzi się w przypadku małych dzieci na mieszkaniu itp.

Ponadto zwróć uwagę na kwestię oświetlenia i zmiany pór roku, ponieważ to również ma duży wpływ na wygląd danego pomieszczenia.

Wpis sponsorowany we współpracy z Krajowe Centrum Edukacyjne

Like
Close
Tworzone ze smakiem i pasją © Copyright 2020. Domoweserduszko.pl
Close