Rok szkolny ruszył z kopyta , skończyła się wakacyjna laba a zaczęła się nauka i obowiązki. Dla tych którzy ubolewają nad końcem wakacji mam małe pocieszenie – już niedługo, bo w październiku, będzie pierwszy dzień wolny od nauki. A później jeszcze kilka wolnych dni i przerwa świąteczna. A zanim się obejrzymy będzie Nowy Rok i ferie zimowe, a po feriach to już raz dwa zleci do wakacji.
W tym wpisie przygotowałam dla Was kalendarz dni wolnych w roku szkolnym 2024/2025, rozpiskę kiedy zaczynają ferie zimowe poszczególne województwa, kiedy jest przerwa świąteczna i wielkanocna i czym są dni dyrektorskie.
Czym są dni dyrektorskie
Liczba dni ustawowo wolnych od zajęć dydaktycznych może zostać poszerzona dzięki puli dodatkowych dni wolnych tzw. dni dyrektorskich. Jeśli chodzi o szkołę podstawową takich dodatkowych dni jest 6, a w szkole średniej 10. Dyrektor danej placówki może wykorzystać tą pulę i ogłosić dzień wolny od zajęć. Warto wiedzieć, że wolne z tytułu dni dyrektorskich nie przysługuje nauczycielom i innym pracownikom szkoły. Dni dyrektorskiej najczęściej są wykorzystywane w terminie egzaminów ósmoklasisty lub matur oraz dni wolnych tj. 2 maja czy piątek po Bożym Ciele. Czasem dyrektor danej placówki zarządzi też, że dniem wolnym jest 23 grudnia. Dni dyrektorskie są ustalane przez dyrektora danej placówki i mogą różnić się między poszczególnymi szkołami.
Dni wolne od zajęć dydaktycznych w roku szkolnym 2024/2025
W tym roku rozpoczęcie roku szkolnego przypadło na 2 września z racji tego, że 1 września wypadało w sobotę. Już w połowie października możemy spodziewać się pierwszego dnia wolnego od lekcji a przypada on na 14 października czyli Dzień Edukacji Narodowej jest to poniedziałek, więc można powiedzieć, że w połowie października czeka nas pierwszy wydłużony weekend. Następnie mamy wolne 1 listopada jest to Wszystkich Świętych i wypada w piątek więc również możemy liczyć na dłuższy weekend. Tak samo 11 listopada Święto Niepodległości, które wypada w poniedziałek daje nam już kolejny dłuższy weekend w ciągu pierwszych trzech miesięcy nauki.
Przerwa świąteczna w tym roku wypada od 23 grudnia do 1 stycznia. Dzieci i młodzież wrócą do szkoły 2 stycznia czyli będzie aż 10 dni wolnego. W tym przypadku jeśli dyrektorzy danych placówek ogłoszą dni dyrektorskie na 2 i 3 (czwartek i piątek) stycznia, uczniowie wrócą do szkoły dopiero 7 stycznia zyskując aż 15 dni wolnego czyli 2 tygodnie! Brzmi bardzo zachęcająco ale to od dyrektorów zależy czy uczniowie wrócą 2 stycznia czy dopiero 7. Jeśli dyrektorzy nie ogłoszą dni dyrektorskich należy pamiętać, że dniem wolnym od zajęć jest również 6 stycznia Trzech Króli.
W styczniu i lutym przypadają ferie zimowe, czyli dwutygodniowe wakacje od szkoły. Poniżej przedstawię Wam terminy ferii zimowych dla poszczególnych województw.
Przerwa wiosenna (wielkanocna) wypada od 17-22 kwietnia 2025 roku, 3 maja wypada w przyszłym roku w sobotę więc nie możemy liczyć na wyjątkowo długi weekend z tego tytułu, ale uczniowie mają wolne 1 i 2 maja czyli czwartek i piątek. Ostatnim dniem wolnym jest Boże Ciało przypadające na 19 czerwca 2025 roku, a że jest to czwartek wiadomo, że wolne będzie też 20 czerwca.
Łącznie jeśli chodzi o ilość dni ustawowo wolnych w roku szkolnym 2024/2025 jest to aż 24 dni, nie licząc ferii zimowych i weekendów. Jeśli policzymy wszystkie dni wolne czyli do 24 dni wolnych ustawowo dodamy ferie i weekendy otrzymamy aż 114 dni wolnych do tego należy jeszcze dodać dni wolne z tytułu egzaminów lub matur.
Dla porównania – dni w których uczniowie będą się uczyć jest około 180. Czy 180 dni chodzenia do szkoły to dużo? Wiedząc o tym, że rok trwa 365 dni? Nie jest aż tak źle prawda?
Kiedy wypadają ferie ziomowe
Ferie zimowe w Polsce będą trwać od 20 stycznia do 2 marca. Według rozpiski Ministerstwa Edukacji dla poszczególnych województw, ferie prezentują się następująco:
- 20 stycznia – 2 lutego 2025 – województwo kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie
- 27 stycznia – 9 lutego 2025 – podlaskie, warmińsko-mazurskie
- 3 lutego – 16 lutego 2025 -dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
- 17 lutego – 2 marca 2025 – lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie.
Kiedy koniec roku szkolnego 2024/2025
W tym roku szkolnym, wakacje zaczynają się nieco później bo dopiero 27 czerwca 2025 biorąc pod uwagę to, że w roku szkolnym 2023/24 wakacje zaczęły się 21 czerwca, to w obecnym roku szkolnym uczniowie będą chodzić do szkoły o tydzień dłużej. Wakacje będą trwały od 28 czerwca do 31 sierpnia 2025 roku. Kolejny rok szkolny czyli 2025/26 rozpocznie się 1 września 2025 roku czyli w poniedziałek.