Jak przygotować dziecko do żłobka

786

Za kilka dni Twoje dziecko rozpocznie przygodę ze żłobkiem? Zastanawiasz się jak to będzie wyglądać i jak przygotować siebie i dziecko na to wydarzenie? Zapraszam Cię do przeczytania poniższego artykułu. Napisałam kilka wskazówek jak bez problemów przejść przez adaptację w żłobku.

Adaptacja w żłobku

Twoje dziecko rozpoczyna pierwszy etap edukacji i od września idzie do żłobka? Martwisz się czy da sobie radę? Boisz się, że pierwsze dni będą koszmarem dla niego i dla Ciebie? Nie martw się. Wszystko będzie dobrze, a dużo zależy od tego w jaki sposób Ty podejdziesz do całej tej sytuacji.

My etap żłobkowy mamy już za sobą. Przechodziliśmy przez to 3 razy i za każdym razem towarzyszyły mi te same emocje, które zapewne towarzyszą Tobie. Choć nie ukrywam, że najbardziej bałam się za pierwszym razem. Ważne jest aby mówić dziecku o tym, że będzie chodzić do żłobka – miejsca gdzie będzie bawić się z innymi dziećmi a mamy ani taty nie będzie w pobliżu. Ciężko to wytłumaczyć rocznemu dziecku, więc warto przyzwyczajać malucha do tego, że spędza czas z innymi osobami niż rodzice. Pomoże w tym pozostawienie malucha na kilka minut z babcią, ciocią, zaufaną sąsiadką lub nianią. Na początku powinno być to dosłownie kilka minut. Z czasem czas ten można wydłużać.

W wielu żłobkach prowadzone są dni otwarte, warto na takie wydarzenie udać się z dzieckiem, żeby pokazać mu nowe miejsce.

Początki mogą być trudne zarówno dla Ciebie jak i dla malucha, ale to jest normalne. Ważne aby nie pokazywać emocji dziecku. Żegnać się z nim z uśmiechem na twarzy i zapewnić że niedługo się po nie wróci.

Pożegnanie nie powinno trwać długo. Szybkie „papa” i wychodzimy. Jeśli będziemy przeciągać czas pożegnania będzie nam ciężej się rozstać. Nawet jeśli dziecko płacze powinniśmy go zostawić pod opieką opiekunek i wyjść.

Ważne jest aby dziecko na salę wchodziło na własnych nóżkach a nie było przekazywanie z rąk rodzica na ręce opiekuna. Z doświadczenia wiem, że tak jest rzeczywiście lepiej.

Na początku zostawić dziecko pod opieką opiekunki na kilka minut – może to być 20 minut, następnego dnia na trochę dłużej a już kolejnego spróbować np na 2 godzinki, później odebrać po zupce, a kolejnego dnia po drzemce, następnie można zostawiać już na cały dzień.

W niektórych żłobkach, rodzice mają możliwość przebywać z dzieckiem w sali na 1-2 godziny a następnie wychodzą i dziecko zostaje już samo, ale według mnie nie jest to dobre rozwiązanie.

Jak to zrobić najlepiej

 • udajcie się na dni otwarte i stopniowo przyzwyczajaj dziecko do nowego miejsca oraz do spędzania czasu z innymi osobami
 • zaprowadzaj dziecko do żłobka w dobrym nastroju, uśmiechaj się, zagaduj dziecko w szatni
 • możecie wyrobić swój sposób pożegnania np. przybicie piątki, przytulasy, buziak
 • w miarę możliwości niech dziecko wchodzi do sali na własnych nóżkach
 • przyzwyczajaj dziecko do przebywania w żłobku stopniowo ( najpierw kilka minut, później godzina, później dłużej)
 • warto dowiedzieć się jaki jest plan w żłobku i przygotowywać dziecko do pór karmienia i drzemki
 • pozwalaj maluchowi zabrać dziecku do żłobka ulubioną przytulankę ( w większości żłobków nie ma z tym problemów)
 • odbierać malucha zawsze tak jak mu obiecasz, w stałych porach
 • odbieraj dziecko w dobrym humorze i chwal za to że dało sobie radę kilka godzin bez ciebie

Wyprawka do żłobka

 • kapcie na zmianę
 • 2-3 komplety ubrań do przebrania
 • pampersy
 • mokre chusteczki
 • poduszeczka i kocyk
 • ulubiona przytulanka lub pieluszka
 • smoczek
 • butelka lub bidon

Kilka słów na koniec

Mam nadzieję, że te kilka wskazówek pomoże Ci przetrwać pierwsze dni w żłobku. Uwierz, że adaptacja wcale nie musi przebiegać w negatywny sposób, wszystko zależy od tego w jaki sposób przygotuje dziecko i siebie do tego wydarzenia.

Pamiętaj też, że dużo zależy od charakteru Twojego dziecka. Czasem są dzieci, które szybko się adaptują do nowego miejsca, szybko nawiązują kontakty – takim dzieciom łatwiej będzie się zaadaptować w żłobku. Są też dzieci, które potrzebują na to więcej czasu. Pamiętaj, że ważne jest tutaj dziecko i jego emocje – jeśli zauważysz, że z dnia na dzień jest coraz gorzej, dziecko jest płaczliwe, zauważysz też zmiany w jego zachowaniu w domu, będzie popłakiwać w nocy, itp wtedy warto zrobić kilka dni przerwy i znów spróbować. Ważne aby podejść do tematu żłobka mądrze i rozważnie.

Te pierwsze dni w żłobku i pierwsza adaptacja będą miały wpływ na dalsze wydarzenia – pierwsze dni w przedszkolu i w szkole. Warto zadbać o to by dziecko czuło się komfortowo i było szczęśliwe, wtedy mamy też gwarancję na to, że kolejne adaptacje również odbędą się bez większych problemów.

Pamiętaj również o tym, że żłobek to dobre rozwiązanie dla dziecka. Ja od zawsze miałam takie przekonanie, wydaje mi się, że dzieci które mają możliwość chodzić do żłobka szybciej nawiązują znajomości i lepiej radzą sobie w nowych sytuacjach, spędzają czas z rówieśnikami, bawią się i spędzają czas w ciekawy sposób. Coraz częściej w żłobkach prowadzone są różnego rodzaju zajęcia, które mają pozytywny wpływ na rozwój dziecka np. angielski, sensoplastyka, logopedia

Like
Close
Tworzone ze smakiem i pasją © Copyright 2020. Domoweserduszko.pl
Close