Sos pomidorowy do słoików

133

Jesień już za pasem pogoda już mocno daje nam odczuć to, że wakacje dobiegają końca. Kończy się letnia laba, w sklepach trwa gorączka kompletowania szkolnych wyprawek a półki w spiżarce szybko się zapełniają różnymi przetworami – to znaczy że nieubłagalnie zbliża się jesień i zima.

Dziś chciałabym przedstawić Wam przepis na sos pomidorowy, który możecie zrobić do słoików i wykorzystać zimą jako baza do zup pomidorowych i sosów.

W pierwszej kolejności umyj, wyparz i wysusz słoiki i zakrętki. Przygotuj 4 słoiki o pojemności 200ml

Składniki na sos pomidorowy

  • 2kg twardych pomidorów
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1 łyżeczka suszonej bazylii
  • szczypta pieprzu

Przygotowanie:

Pomidory dajemy do dużej miski i dokładnie myjemy. Skórę pomidora nacinamy na krzyż z dwóch stron, tak ponacinane pomidory zalewamy wrzątkiem i chwilę zostawiamy. Następnie pomidory obieramy i kroimy na mniejsze kawałki, dajemy do garnka. Garnek stawiamy na kuchence i gotujemy około 20 minut aż pomidory będą się rozpadać. Teraz będziemy przecierać pomidory przez gęste sito do innego naczynia. Na czystym garnku umieszczamy sitko, sos pomidorowy wlewamy na sito i za pomocą drewnianej lub silikonowej łopatki przecieramy sos pomidorowy przez sitko, dzięki czemu pozbywamy się resztek skórki, szypułek i pestek.

Do tak przygotowanego sosu pomidorowego dodajemy przyprawy, mieszamy i gotujemy około 5 minut. Przelewamy sos do słoików, zakręcamy i odstawiamy do góry dnem do wystygnięcia.

Zachęcam Was do wykorzystanie tego przepisu i przygotowanie sosu pomidorowego na zimę. Sos robi się szybko i jest łatwy w przygotowaniu, a taki z prawdziwych, domowych pomidorów smakuje dużo lepiej niż ten ze sklepu.

Inne wpisy

Botwinka do słoików na zimę

Like
Close
Tworzone ze smakiem i pasją © Copyright 2020. Domoweserduszko.pl
Close