Daleko od Babiej Góry – najnowsza powieść Ireny Małysy

499

Irena Małysa to autorka, która ma na swoim koncie już 3 powieści. „W cieniu Babiej Góry” stała się bestsellerem i podejrzewam, że najnowszy kryminał również może zyskać takie uznanie.

„Daleko od Babiej Góry” to pierwsze moje spotkanie z autorką. Książka opisuje przygody policjantki spod Babiej Góry – Baśki. Zajda jest również bohaterką pozostałych dwóch powieści Małysy, które czekają w kolejce do przeczytania.

Informacje:

  • Tytuł: Daleko od Babiej Góry
  • Autorka: Irena Małysa
  • Gatunek: kryminał
  • Miejsce akcji: Mysłowice/Myslowitz
  • Wydawnictwo Mova
  • Premiera: 26.04.2023
  • Ilość stron: 373
  • Ocena: 10/10

Bohaterowie

Baśka -młoda policjantka mieszkająca w Zawoi. Przyjeżdża do Mysłowic na urlop, podczas którego planuje remont odziedziczonego po ciotce mieszkania

Ala – przyjaciółka Basi z dziecięcych lat, odnawiają swoją znajomość po latach

Maciek – mąż Ali

Dagmara – nastoletnia córka Ali

wujek Alojz – krewny Baśki, pomaga dziewczynie w remoncie

ciotka Karina – uchodzi za jędzę, śląska baba z krwi i kości, nie da sobie w kaszę dmuchać

Grzesiek – mężczyzna, którego Baśka poznaje w Mysłowicach, jaka połączy ich więź?

Marzena – córka Alojza, nastolatka, sąsiadka Baśki, czy dziewczyna skrywa jakieś mroczne tajemnice?

Recenzja książki Daleko od Babiej Góry

Baśka przyjeżdża do Mysłowic na pogrzeb ciotki. Podczas stypy wraz z matką Celiną dowiadują się, że ciotka przepisała im mieszkanie. Jak łatwo się domyślić, decyzja ta wywołuje rodzinne zamieszanie. Baśka wykorzystuje zaległy urlop, postanawia na kilka tygodni zamieszkać w Mysłowicach i zająć się remontem mieszkania po ciotce Ewie. W tym czasie w mieście dochodzi do morderstwa nastolatki, wkrótce policjanci znajdują kolejną ofiarę. W tym samym czasie zaginęła córka Ali – Dagmara. Miasto paraliżuje strach. Czy w Mysłowicach grasuje seryjny morderca? Czy Dagmara odnajdzie się cała i zdrowa?

Zajda, mimo że przebywa na urlopie wciąga się w śledztwo, jakie mroczne tajemnice Mysłowic odkryje młoda policjantka?

Równocześnie w powieści przytoczony jest wątek historyczny sprzed ponad 100 lat czy te dwie sprawy w jakiś sposób łączą się ze sobą?

Moja opinia

Zaginięcie dziecka musi być dla rodziców koszmarnym przeżyciem. Czytając tą książkę, czułam niepokój, strach. Jest to mroczny, wciągający kryminał. Trzymający w napięciu i nie pozwalający czytelnikowi się oderwać. Książka wciąga już od pierwszych stron, a każdy kolejny rozdział porywa nas coraz bardziej. W powieści poruszona jest również bolesna historia Marylki. Początkowo nie rozumiałam jaki sens ma ten wątek historyczny, który towarzyszy nam już od pierwszych rozdziałów, ale pod koniec wszystko się klaruje. Historia ta pozostawia ukłucie smutku i żalu – to musiały być okrutne czasy, pełne niepokoju, biedy i głodu. Co myślę na temat najnowszej książki Ireny Małysy „Daleko od Babiej Góry”? Myślę, że jest to powieść po którą powinni sięgną rodzice nastolatków, a także młodzież. Dlaczego? Młodzi ludzie będą mogli przekonać się o niebezpieczeństwach jakie mogą na nich czyhać. Rodzice nastolatków być może znajdą chwilę refleksji nad tym czy na pewno znają swoje dziecko. Może wystarczy szczera rozmowa?

Like
Close
Tworzone ze smakiem i pasją © Copyright 2020. Domoweserduszko.pl
Close