Kolorowanka – niby nic, a jednak…

1.8K

Kolorowanka, banalna rzecz. Każdy ją miał, ale czy ktoś zastanawiał się kiedyś nad rolą, którą odgrywa?

Nie ma chyba w całym wszechświecie człowieka, który nie miał do czynienia z kolorowanką, nikt nie zastanawia się nad jej właściwościami, po prostu masz kolorowankę to bierzesz kredki, siadasz i kolorujesz… i nagle zaczyna dziać się COŚ, o czym tak naprawdę, nigdy nie myślałeś/aś.

Ogarnia Cię fala spokoju, jesteś tylko Ty i ten obrazek, reszta świata jakby się oddala, problemy gdzieś znikają, stres gdzieś sobie poszedł. Czujesz się wyluzowany, zrelaksowany, szczęśliwy i wolny. Wypływasz na ocean kreatywności i kolorujesz, kolorujesz, kolorujesz.

Lubię kolorować, ale moja Lilka niestety nie specjalnie przepada za tą czynnością, co ciekawe nie lubi kolorować kredkami, bo mazakami to już tak. Nasze domowe zajęcia plastyczne wyglądają na ogół tak, że ona pobazgrze trzy sekundy a ja zachłannie siedzę i koloruję, w czasie gdy Lilka znajduje już sobie inne zajęcie i na przykład maluje farbkami albo lepi z plasteliny.

Wybór kolorowanek dla dzieci i dorosłych jest dziś ogromny, ale – może Was to zdziwi – ja nie kupuję kolorowanek. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, jeśli mam ochotę kolorować to wchodzę sobie na stronę https://www.e-kolorowanki.eu/ i tam szukam grafiki, którą mam ochotę pokolorować zależnie od humoru i ilości czasu, który mogę poświęcić tej czynności.

Co ciekawsze, zauważyłam, że Lilka zaczęła chętniej kolorować obrazki np postaci z bajek, którymi akurat się interesuje. Teraz na czasie jest Elza i Świnka Peppa, więc wyszukuję jej odpowiednie grafiki, drukuję i zadowolona koloruje.

A jeśli ochota na kolorowanie najdzie też któregoś z Panów to może sobie pokolorować wymarzoną brykę 🙂 https://www.e-kolorowanki.eu/samochody/

Na podanej stronie można też wybrać kolorowankę odpowiednią do wieku czy umiejętności dziecka, są tam obrazki bardzo proste, zawierające jeden główny, duży element i takie, które są bardziej złożone i trudniejsze.

Można również wydrukować sobie kolorowankę edukacyjną, nauka języka poprzez zabawę to świetna forma przyswajania wiedzy, szczególnie dla małych dzieci.

Oprócz klasycznych kolorowanek, można znaleźć tam też, obrazki z kategorii „połącz kropki”, „według numerków” i znajdź różnice, w tym ostatnim każdy wie o co chodzi, ja bardzo lubię to robić i czasem jak widzę taki obrazki np w gazecie to mam ogromną frajdę z szukania różnic.

Połącz punkty – wiadomo, że jest to zabawa polegająca na połączeniu kropeczek, które utworzą obrazek do pokolorowania.

Według numerków – to zabawa, która polega na zamalowaniu elementów oznaczonych daną cyferką na odpowiedni kolor i powstaje gotowy obraz.

Na stronie mamy również dodatkową opcję, w której możemy zmienić zdjęcie na kolorowankę, jest to odpłatne ale ciekawe, można wysłać zdjęcie dziecka lub swojego pupila, dokonać wpłaty i do 24 godzin otrzymać obrazek do pokolorowania, można też zamówić sobie dowolną dedykację. Zdjęcie w formie kolorowanki może być ciekawym prezentem np. z okazji Dnia Babci i Dziadka lub na urodziny dziecka.

ARTTERAPIA

Kolorowanie jest jedną z technik artterapii, co to takiego? Jest to leczenie poprzez sztukę, a więc przez wykorzystanie różnych form artystycznych takich jak malowanie, kolorowanie, muzykoterapia itp.

Kolorowanie działa przede wszystkim relaksująco i antystresowo, wykorzystywane jest też w leczeniu różnych chorób i schorzeń, między innymi kolorowanki polecane są osobom z autyzmem lub cierpiącym na depresję. Ta, z pozoru dziecinna zabawa, pomaga się wyciszyć. Wykorzystywana jest w leczeniu bezsenności, uwalniając głowę z natłoku myśli.

Moda na kolorowanki dla dorosłych opanowała świat w 2012 roku, dziś już nikogo ta forma relaksu nie dziwi. Sama chętnie sięgam po obrazki do kolorowania, ale przy dwójce małych dzieci, chwila czasu wolnego graniczy niemalże z cudem. Mimo wszystko staram się, chociaż raz w tygodniu dać się ponieść wyobraźni i kreatywności i wyrwać z napiętego harmonogramu dnia 15 minut na zrelaksowanie się i kolorowanie. Po takim krótkim czasie wyciszenia i spokoju, wracam pełna sił i gotowa do działania. Wracam do obowiązków domowych i do zajmowania się dziećmi z oczyszczoną, świeżą głową, pełną nowych pomysłów i rozwiązań.

Udowodniono naukowo, że kolorowanki mają dobry wpływ na napięte życie dorosłych. Spróbuj sam a przekonasz się, że rzeczywiście coś w tym jest.

 

 

Like
Close
Tworzone ze smakiem i pasją © Copyright 2020. Domoweserduszko.pl
Close