JAK SZYBKO I SKUTECZNIE POZBYĆ SIĘ KATARU U DZIECKA

1K

Witajcie, zmagam się z katarem córki, jak zauważyłam na kilku blogach, które regularnie czytam i na Instagramie nie ja jedna mam taki problem z dzieckiem, pogoda sprzyja chorobom i katarek, można powiedzić, to chleb powszedni w ten czas. Nas tez nie ominęło i w poniedziałek rano mieliśmy cieknący nosek, ale we wtorek było już znacznie lepiej, dziś jest już całkiem dobrze 🙂 Jak w tak szybki sposób pozbyłam się kataru?Staram się nie biec od razu do lekarza, tylko sama działać, a jak nie ma poprawy wtedy udajemy się po pomoc do lekarza. Taką zasadę preferuję zawsze, czy to chodzi o mnie, o męża czy o dziecko. W tym tygodniu stanęłam na wysokości zadania, obyło się na szczęście bez wizyty w Przychodni. W poniedziałek w nocy obudziło mnie pochrapywanie Lilki. Aha – pomyślałam, mamy katar. Nie myliłam się, niedługo potem mała obudziła się do karmienia lecz niestety nosek był już zapchany do tego stopnia, że biedaczka nie umiała się napić, więc ruszyłam od razu z leczeniem, przy katarze ważne jest jak najszybsze zareagowanie. W porę wykryty katar to już połowa sukcesu.

Zasada nr 1 – działaj szybko.

Zasada nr 2 – nieprzegrzewaj dziecka, nawet jeśli mamy do czynienia z grypą i gorączką, nie powinno się przegrzewać dziecka, ubieramy je jak zwykle, body, spodnie, sweterek i wystarczy, pamiętajcie o tym nie ubierajcie dziecka w 5 warstw nawet jeśli jest chore, dzieci ciągle są w ruchu, więc gdy będą miały na sobie 5 warstw to się będą bardziej pocić, a gdy dziecko jest spocone wystarczy jakiś malusi przeciąg i zamiast się poprawiać „bo przecież jest ciepło ubrane” będzie się pogarszać albo nawracać choróbsko!

Zasada nr 3 – działaj naturalnie – nie lubię leków, antybiotyków, syropów, etc. Jeśli nie trzeba. Początkowo staram się działać w sposób naturalny, czyli używać naturalnych metod leczenia, zioła, syrop z cebuli domowej roboty, herbata z miodem i imbirem itp. Jeśli chodzi o katar, chcę Wam przekazać (kto jeszcze nie wie), że majeranek ma potężną moc w walce z katarem.

INHALACJE Z MAJERANKU

 • 1 litr wody
 • 1 łyżka suszonego majeranku

Do wody dodać majeranek, zagotować. Gotować przez 10 minut i robić parówki. Jeśli dziecko jest malutkie można garnek postawić w pobliżu łóżeczka, tak by maluch nie miał do niego dostępu i w ten sposób (na dystans) inhalować, para wymiesza się z powietrzem i dziecko i tak się będzie inhalować. Ja mam nawilżać powietrza, do którego zamiast wody nalałam przefiltrowany napar z majeranku i włączyłam nawilżacz na 10 minut. Należy pamiętać że inhalacje nie powinny trwać dłużej niż 10-15 minut.

INHALACJE Z SOLI KUCHENNEJ

 • 1 litr wody
 • 1 łyżka soli kuchennej

Wodę zagotować, dodać sól, wymieszać i postawić w pobliżu łóżeczka lub robić parówki.

Zasada nr 4 – nawilżaj i wietrz – nawilżaj powietrze i wietrz pokój w którym przebywa i śpi dziecko, najlepiej kilka razy dziennie, szczególnie w okresie grzewczym gdy powietrze w domu jest nadmiernie przesuszone. Otwórz okno na 15-20 minut, na ten czas dziecko musi być w innym pomieszczeniu.

Zasadna nr 5 – regularnie czyść – regularnie należy czyścić nosek, dzieci tego nienawidzą, ale to bardzo ważne. Sposoby są dwa, albo używamy specjalnego aplikatora, albo zakrapiamy nosek 1 kropelką soli fizjologicznej lub wody morskiej, czekamy chwilę i usuwamy wydzielinę tradycyjną gruszką.

 

CIEKAWOSTKI:

 • Katar nie jest przeciwwskazaniem do wyjścia na spacer, wręcz przeciwnie, chłodne powietrze obkurczy śluzówkę, dzięki czemu dziecku będzie łatwiej oddychać i wydzielina swobodniej będzie spływać.
 • Do snu układaj dziecko z główką nieco wyżej niż tułów, w tym celu można np. pod materacyk podłożyć zwinięty kocyk lub pod nogi łóżeczka podłożyć kilka książek.
 • Kilka razy w ciągu dnia połóż dziecko na chwilę na brzuszku, żeby ułatwić wypływ wydzieliny.
 • Noś dziecko w pozycji pionowej, w tym samym celu co punt wyżej.
 • Pamiętaj, jeśli dziecko leży na plecach lub jest noszone w pozycji leżącej wydzielina spływa do uszu i  po tylnej ścianie gardła co może spowodować nieporządane komplikacje.
 • Maścią majerankową, dostępną bez recepty smaruj pod nosem i skrzydełka noska, ułatwi to oddychanie i przyczyni się do „odblokowania” zalegającej wydzieliny i wypływu jej.
 • Podawaj dużo picia, rozrzedzi to wydzielinę i ułatwi jej wypływ.
 • Gilgotki! Przyczyniają się do tego, że dziecko głębiej oddycha, co często wyzwala odruch kaszlu, dzięki czemu oczyszczają się górne drogi oddechowe i wydzielina jest odkrztuszana.
 • NIE UŻYWAJ PATYCZKÓW HIGIENICZNYCH DO OCZYSZCZANIA NOSA!!!

Mam nadzieję, że ten wpis niektórym mamom pomoże w leczeniu maluszków, a dzieciom pozwoli na szybko powrót do zdrowia i do zabaw 🙂 Powodzenia w walce z katarem.

Pozdrawiam

fot.https://stocksnap.io/

Like
Close
Tworzone ze smakiem i pasją © Copyright 2020. Domoweserduszko.pl
Close