Dzień Ziemi

1.4K

Dziś jest Dzień Ziemi, święto Naszej Matki. Myślę, że to idealny moment na to, by opublikować wpis o tym co to jest ekologia. Uświadomić sobie i innym jakie działania niszczą naszą planetę i co możemy zrobić by jej pomóc. Jak zrobić mały krok ku lepszemu.

Moja definicja ekologii

Każdy wie, że ekologia to nauka o przyrodzie i o badaniu organizmów i środowiska, w którym żyją oraz wzajemnego oddziaływania między nimi. Ale czym jest ekologia tak mniej naukowo? Według mnie ekologia i życie w duchu eko to oszczędność, dbanie o środowisko i świadome korzystanie z rzeczy codziennego użytku.

Dziś, świadomość zagrożenia degradacji planety jest coraz większa, ale wydaje mi się, że jest już trochę za późno. Ludzie obudzili się o jakieś 30 lat później niż powinni. Dlaczego 30? Bo chyba wtedy już wszystko zaczęło iść do przodu, później już było coraz gorzej. Technika gnała do przodu i z roku na rok mieliśmy coraz większe możliwości i żyliśmy szybciej. Chcieliśmy dużo i szybko. To skłoniło przemysł do zwiększenia produkcji a rolników do nawożenia swoich upraw, żeby było szybciej, żeby było dużo i żeby było większe. Bardzo szybko zatraciliśmy się w tym gnającym świecie, ale w końcu to musiało zwolnić. Dlatego mamy dziś katastrofy ekologiczne, mamy płonące płuca Ziemi, mamy zanieczyszczone oceany i mamy koronawirusa.

Jak pomóc planecie

Szkodę, którą wyrządziliśmy Ziemi już nie odwrócimy, ale możemy zrobić coś by żyło się lepiej. Ja zawsze mówię, że jeden malutki krok jest lepszy niż stanie w miejscu. Segregujesz śmieci? Super. Już robisz coś dla planety. Nawet to, jak jeden raz na dziesięć, weźmiesz na zakupy torbę bawełnianą jest krokiem do przodu. Wielu z nas wie, jak postępować by nie szkodzić planecie, ale nie chce tego zmienić bo tak jest przyzwyczajony, bo tak jest wygodniej. A tu trzeba zmienić przyzwyczajenia i to zawsze jest niewygodne i trudne. Pamiętajcie, że nie robimy tego dla nas tylko dla naszych dzieci. Bo to one będą żyć w tym brudzie. Sposobów na bycie eko jest milion, nie musisz od razu robić wszystkiego, ale możesz kroczek po kroczu wprowadzać eko w swoje życie, uczyć się jej i tą wiedzę przekazywać dalej.

Co robię by być eko

Zamieniłam torby jednorazowe na bawełniane. Teraz jak idę do sklepu mam ze sobą swoją torbę. Bardzo rzadko używam woreczków jednorazowych do pakowania pieczywa lub warzyw i owoców. Pieczywo wkładam do papierowych torebek a warzywa i owoce kupuje luzem lub w siatkach. Tylko gdy jest taka konieczność używam woreczków jednorazowych, ale w planach mam zakup siateczkowych woreczków na owoce, więc niedługo już w ogóle nie będę używać tych plastikowych woreczków.

Segreguję śmieci, ale to już przecież oczywiste. Nie wyrzucam śmieci gdzie popadnie, nie wyobrażam sobie pozostawienia po sobie śmieci w parku, lesie, na łące, czy wyrzucenia ich do rzeki.

Zbieramy plastikowe nakrętki i oddajemy je na specjalne zbiórki, zanosimy do przedszkola lub wrzucamy do specjalnego kosza, który stoi w naszym mieście. Tak samo robię z zużytymi bateriami – wrzucam je do specjalnego kosza.

Stosuję kosmetyki naturalne, dbam o to by miały dobry skład i nie były testowane na zwierzętach.

Nie wyrzucam ubrań, oddaję je potrzebującym lub sprzedaję. Sama też często kubuję ubrania w second handach.

Staram się jak najwięcej chodzić pieszo niż jeździć autem, oszczędzam w ten sposób nie tylko paliwo, ale też nie zanieczyszczam powietrza.

Oszczędzamy wodę i prąd. Pilnuję by wyjąć ładowarkę z kontaktu. Zakręcam wodę gdy myję zęby i nie zmywam pod bieżącą wodą, choć jeszcze do niedawna tak robiłam.

Staram się generować jak najmniej śmieci, to co mogę, wykorzystuję drugi raz.

Edukuję swoje dzieci. Dużo opowiadam im o Ziemi i o tym jak o nią dbać. Uczę segregować śmieci i wpajam dobre nawyki na przykład, żeby nie wyrzucały śmieci na trawę tylko do kosza.

Spędzamy dużo czasu na łonie natury, podziwiamy ją. Uczę dzieci wrażliwości i dostrzegania jaka jest piękna.

Ograniczamy spożywanie mięsa. Nie marnujemy jedzenia.

Teraz na przykład takim eko na czasie jest używanie maseczek wielokrotnego użytku.

Dziś jest Dzień Ziemi wykorzystaj ten dzień i zrób coś dla niej.

Like
Close
Tworzone ze smakiem i pasją © Copyright 2020. Domoweserduszko.pl
Close