Zdrowa dieta. Co i jak jeść żeby być zdrowym?

1.1K

Zdrowa dieta? Czyli jaka?

Ktoś mądry powiedział, że istnieją 3 przyczyny chorób – śniadanie, obiad i kolacja. To, co jemy ma duży wpływ na to jak funkcjonuje nasz organizm. Na nasze zdrowie i na to czy będziemy szczęśliwi i jak długo będziemy młodzi.

Zacznijmy od badań

Część z Was czytając ten nagłówek wywróci oczami – tak, ja też czasami sceptycznie podchodzę do tego typu twardych statystyk. Mimo wszystko zachęcam Was do przeczytania tego krótkiego akapitu. Nie będzie liczb tylko informacja, że badania przeprowadzone na Uniwersytecie Stanforda udowodniły, że flora jelitowa wywiera na nas ogromny wpływ a to znaczy, że to co jemy ma znaczenie. Niezdrowa dieta zwiększa ryzyko zachorowań i śmierci bardziej niż wszystkie inne niezdrowe używki. Dieta cud nie istnieje, należy pamiętać o tym, że nie ma jednego rozwiązania dla wszystkich. Pewne jest jedno – jemy za dużo.

Jaka powinna być dieta

Dieta, ma nie dopuścić do tycia. Dobrze dobrana dieta ma utrzymywać w dobrej kondycji nasze ciało oraz cerę. Ma nam pomóc ratować planetę i najważniejsze – ma smakować. Skończyła się era diety statycznej, czyli takiej gdzie zawartość talerza przeliczaliśmy na kalorie, zawartość białka, węglowodanów i innych mikroskładników. Wszystko co znajdowało się na talerzu, miało zostać strawione, a odpady bez problemu wydalone. Organizm był traktowany jak maszyna – okazuje się że takie podejście to najsłabsze ogniwo. Nowa dieta to dieta dynamiczna, czyli taka, która uwzględnia zawartość talerza, ale też funkcjonowanie przewodu pokarmowego i florę jelitową.

W 2017 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny przyznano za odkrycie genu period, które pokazało, że funkcjonujemy zgodnie z dobowym rytmem dnia pod względem wydzielania hormonów, soków trawiennych czy funkcji detoksykacyjnych.

To odkrycie pokazało, że niezależnie od godziny, o której idziemy spać, powinniśmy zakończyć trawienie o 20. Szczególne znaczenie ma to dla osób, które chcą stracić na wadze.

Zamień mięso na rośliny

Specjaliści twierdzą, że jesteśmy w stanie zachować zdrowie bazując na produktach pochodzenia roślinnego. Ludzie, od wieków jedzą mięso, ale nigdy dotąd nie w takich ilościach i nie tak słabej jakości. Powinniśmy spożywać więcej nieprzetworzonych zbóż, warzyw, roślin strączkowych, orzechów, nasion i owoców.

Tutaj, przypomina mi się taka anegdotka – córka w tym roku uczęszczała na półkolonie, dzieci dostawały tam dwudaniowy obiad i podwieczorek. Należało przygotować dziecku przekąskę na drugie śniadanie. Moja córka miała codziennie kanapkę, owoc i coś słodkiego. Jak się jej pytałam co mają inne dzieci to zgadnijcie co mi odpowiadała? Suche płatki śniadaniowe, ciasteczka, chrupki… Gdzie owoce? Orzechy? Bakalie?

W diecie powinniśmy maksymalnie ograniczyć spożycie mięsa i produktów przetworzonych. Powinniśmy bazować na produktach roślinnych – wtedy będziemy czuć się lepiej.

Przejście na „zieloną stronę” to jednak indywidualny wybór każdego z nas. Należy robić to stopniowo i obserwować organizm.

Zaleca się spożywanie od 0 do 10% produktów pochodzenia zwierzęcego – mięso, ryby, jajka, nabiał.

Czy należy suplementować witaminy i minerały?

Tak. Jak podaje WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) – wartość odżywcza warzyw i owoców z upraw przemysłowych spada o 80-90% ma to wpływ na nasze zdrowie. Dlatego szczególnie w okresie jesienno-zimowych, a także wtedy gdy nasz organizm jest osłabiony powinniśmy suplementować witaminy i minerały. Najlepiej naturalne. Należy pamiętać też o tym, że nie powinniśmy w sposób ciągły przyjmować suplementów, zalecana jest dwu-trzymiesięczna przerwa.


Czy wiesz że?

Często suplementujemy większą dawkę witaminy B6 przy okazji przyjmowania magnezu, nie mamy jednak świadomości, że nadmiar witaminy B6 naraża nas na niedobór witaminy B12


Według holistycznego podejścia, człowiek jako jednostka złożona z ciała, umysłu i duszy powinna odżywiać całość. Dlatego o dobrej formie decyduje też nasze nastawienie i radość życia. By cieszyć się zdrowiem potrzebujemy – świeżego powietrza, słońca, czystej wody, aktywności fizycznej i głębokich uczuć.

Tajemnica długowieczności

Nigdzie indziej na świecie ludzie nie dożywają tak często 100 lat, jak na japońskiej wyspie Okinawa. Ludzie wiodą tam spokojne życie, większość z nich mieszka na wsi, gdzie uprawiają żywność, resztę kupują na lokalnych targowiskach. Podstawą ich diety są słodkie ziemniaki, świeże warzywa (w dużej mierze te zielone), algi morskie, zupa miso, ryż i zielona herbata.

Jest jeszcze jeden sekret Okinawy – nie najadaj się do syta.

Można uznać, że odpowiednikiem diety z Okinawy jest dieta śródziemnomorska. Badania kliniczne potwierdziły, że spożywanie dużej ilości świeżych, sezonowych warzyw i owoców, orzechów i pełnowartościowych węglowodanów minimalizuje ryzyko ciężkich chorób – zawału, udaru, nadciśnienia, cukrzycy oraz chorób reumatycznych.

Dieta przyszłości

To taka, które da nam szansę przetrwać tzw dieta planetarna. Należy wybierać więcej produktów pochodzenia roślinnego, najlepiej spożywać rośliny wyhodowane we własnych ogródku i dostosować posiłki do potrzeb naszego organizmu – w ten sposób zaczniemy ratować siebie i Ziemię. To może być najlepsza dieta na świecie.

Wpisy, które mogą Cię zainteresować

Grill. Jak zdrowo grillować

Przepis na Fit przekąskę i moje postanowienia na Nowy Rok

Będzie mi miło jak odwiedzisz mój drugi blog

www.aleksandrazmuda.pl

Pomocne źródła: magazyn Elle czerwiec 2020

Like
Close
Tworzone ze smakiem i pasją © Copyright 2020. Domoweserduszko.pl
Close