Kolor oliwkowy: na ścianach czy w dodatkach?

2.3K

Spis treści:

  1. Jak wygląda kolor oliwkowy?
  2. Kolor oliwkowy we wnętrzach: gdzie pasuje?
  3. Jak wykorzystać oliwkowy w aranżacji? 

3.1 Oliwkowy kolor ścian 

3.2 Oliwkowe meble 

3.3 Oliwkowe dodatki i dekoracje

Jak wygląda kolor oliwkowy? 

Oliwkowy, to kolor należący do odcieni zielonego. Barwa ta jest opisywana jako brudny, żółtozielony odcień. Najprościej porównać go do owocu zielonej oliwki. Kolor oliwkowy ma wiele odcieni: od bardzo jasnego – graniczącego z żółtym, po ciemny – zbliżony do szarozielonego lub brązowozielonego. Oliwkowy to kolor zgaszony i spokojny, zaliczany jest do naturalnych barw ziemi. 

Kolor oliwkowy we wnętrzach: gdzie pasuje? 

Kolor oliwkowy jest modnym odcieniem jeśli chodzi o aranżację wnętrz. Sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Najczęściej jednak wybiera się ten odcień do kuchni, przedpokoju, sypialni lub łazienki. Oliwkowy to wyszukana barwa, kojarząca się ze spokojem i harmonią. Urządzając mieszkanie coraz częściej decydujemy się na wnętrza w naturalnych kolorach, oliwkowy należy do tej palety barw, potocznie zwanej „kolorami ziemi”, dlatego chętnie wybieramy farby do ścian, meble lub dodatki w tym kolorze. 

Jak wykorzystać oliwkowy w aranżacji? 

Kolor oliwkowy można wykorzystać we wnętrzach na kilka sposobów. Możemy zdecydować się na oliwkę na ścianach, meblach czy w dodatkach. Odcień ten dobrze współgra z paletą żółcieni – miodowym, musztardowym lub miedzianym, a także z odcieniami brązu i kolorami pastelowymi. 

Oliwkowy kolor ścian

Wybór farby może przyprawić o zawrót głowy. Na rynku mamy tyle odcieni oliwkowego, że wybranie jednego może okazać się nie lada wyzwaniem. Poszczególne odcienie różnią się od siebie zaledwie o jeden ton. Stojąc przed wyborem farby do malowania ścian, należy liczyć się z tym, że sporo czasu spędzimy przed paletą barw. 

Istotne jest też, czy planujemy pomalować jedną ze ścian w pomieszczeniu czy wszystkie. Zarówno jasne, delikatne odcienie będą dobrze wyglądać na ścianie, jak i te ciemniejsze. Wybierając odpowiedni odcień, można sugerować się wymiarami pomieszczenia, pamiętajmy o tym, że ciemne kolory na ścianach optycznie pomniejszają wnętrze. Ściany malowane na kolor oliwkowy same w sobie są ozdobą, ale pięknie będą komponować się np. z prostymi, minimalistycznymi obrazami w drewnianych lub złotych ramkach. Dobrze będą wyglądać też lustra w wiklinowej oprawie. 

Oliwkowe meble

Moda na oliwkowy zmusiła producentów do produkowania mebli w tym kolorze. Najczęściej można spotkać w odcieniu oliwkowym meble do kuchni, komody, meble do przedpokoju, łazienki a nawet drzwi. Pięknie prezentują się sofa lub fotel z tapicerką w tym odcieniu – wnętrze prezentuje się przytulnie i ciepło, emanuje spokojem, zachęca do relaksu i wyciszenia. Na takiej kanapie z przyjemnością można odpocząć po ciężkim dniu w pracy. Pięknie prezentują się meble oliwkowe ze złotymi lub czarnymi uchwytami. Stylowo wyglądają meble kuchenne w oliwkowym kolorze z dużymi, szklanymi witrynami. 

Oliwkowe dodatki i dekoracje

Jeśli nie chcemy malować ścian na oliwkowo i nie przemawiają też do nas meble w tym kolorze – można zastanowić się nad wprowadzeniem do wnętrza koloru oliwkowego w postaci dekoracji i dodatków.

Coraz częściej można spotkać dodatki w tym modnym odcieniu. Bardzo ładnie będzie prezentować się stół nakryty białym obrusem z oliwkową zastawą stołową i złotymi sztućcami. Trafioną dekoracją do przedpokoju lub łazienki może okazać się oliwkowy wazon z trawą pampasową albo suszoną kompozycją kwiatową. Dodatkami do domu mogą być również ręczniki lub pościel w kolorze oliwkowym. 

Szukając dekoracji na ściany możemy wybierać spośród obrazów w drewnianych, czarnych czy złotych ramkach. Plakaty w kolorze oliwkowym najczęściej przedstawiają proste grafiki botaniczne, które od niedawna są motywem czołowym jeśli chodzi obrazy do wnętrz. Na oliwkowej ścianę możemy powiesić ozdobną makramę lub lustro. Ciekawą dekoracją ścienną będą specjalne wiklinowe talerze dekoracyjne.

Kolor oliwkowy jest obecnie na topie i znalezienie dodatków w tym kolorze, nie jest trudnym zadaniem. Jak Wam się podoba ten kolor? Zdecydowalibyście się na oliwkę w swoim domu?

Podobne wpisy

Butelkowa zieleń w sypialni.

Zamiokulkas: Pielęgnacja i zasady uprawy.

Like
Close
Tworzone ze smakiem i pasją © Copyright 2020. Domoweserduszko.pl
Close